Spis treści
W tym dziale znajdują się informacje dotyczące rozkładów kart Lenormand. Znajdziesz tu:
- rozkład dzienny;
- ukryte znaczenia w rozkładzie dziennym;
- informacje na temat sygnifikatora;
- rozkład 5 kart;
- rozkład Krzyż;
- bardziej skomplikowane rozkłady: 9 kart i Wielka Tablica.
Karty dnia
Karty dnia to świetny sposób na poznanie naszych kart i nabieranie niezbędnego doświadczenia. Polecam oczywiście notowanie w notatniku (o nim więcej w zakładce podstawy) każdego dziennego rozkładu. Do notowania można również wykorzystać szablon do kart dziennych dostępny w zakładce do pobrania. Jest kilka sposobów na losowanie kart dnia. Przedstawię niektóre z nich. Każdy oczywiście wybiera dla siebie ten, który najbardziej mu odpowiada.
Trzy karty
Najpopularniejszym rozkładem dziennym jest wylosowanie trzech kart. Po potasowaniu i przełożeniu kart musimy wyciągnąć trzy karty i ułożyć je obok siebie. Losowanie może odbywać się na trzy sposoby:
Ukryte znaczenia
Oprócz samego rozłożenia 3 kart i ich interpretacji, możemy dodatkowo przyjrzeć się ukrytemu znaczeniu. Nie jest to konieczne i nie wszyscy z tego korzystają, ale w ramach ciekawostki przedstawię sposoby na dotarcie do ukrytych znaczeń.
- po potasowaniu i przełożeniu kart wyciągamy trzy pierwsze karty i układamy je kolejno obok siebie;
- po potasowaniu i przełożeniu kart wyciągamy losowo trzy karty z całej talii (niekoniecznie trzy pierwsze);
- nieco bardziej skomplikowany, po potasowaniu i przełożeniu kart odkrywamy pierwszą kartę. Patrzymy jaki ma numer, powiedzmy, że wylosowana karta to Dom (ma numer 4). Kładziemy ją na stole. Następnie z talii odliczamy od góry 4 kartę i kładziemy ją obok Domu. Powiedzmy, że wylosowaliśmy 6 Chmury. W końcu odliczamy z talii 6 kartę od góry i kładziemy ją obok dwóch pozostałych. W ten sposób mamy 3 karty. Brzmi skomplikowanie, ale jest to prosty sposób, przedstawiony na filmiku tutaj. Pytanie brzmi, co jeśli jako drugą kartę wyciągniemy na przykład 36 Krzyż, a w naszej talii już jest tylko 35 kart, bo przed chwilą już jedną odłożyliśmy. Możemy sami dla siebie ustalić, co zrobimy w takiej sytuacji. Niektórzy nie kładą w tym dniu kart, inni odwracają wtedy pierwszą kartę. Wybór należy do nas.
- ustalamy, która karta będzie naszą kartą główną. Powiedzmy, że to karta środkowa. Wtedy ona może pokazać nam główne wydarzenie dnia, a karty po bokach będą dodatkowym opisem;
- możemy te trzy karty odczytać jako: pierwsza - rano, druga - dzień, trzecia - wieczór;
- tworzenie historii: odczytujemy karty kolejno od lewej strony, łączymy pierwszą z drugą, następnie drugą z trzecią;
- najpierw odczytujemy przekaz środkowej karty, a następnie łączymy w parę pierwszą i trzecią kartę i odczytujemy ich znaczenie;
- tworzymy historię jak w punkcie 3 i do tego dodajemy łączenie pierwszej i ostatniej karty.
Ukryte znaczenia
Oprócz samego rozłożenia 3 kart i ich interpretacji, możemy dodatkowo przyjrzeć się ukrytemu znaczeniu. Nie jest to konieczne i nie wszyscy z tego korzystają, ale w ramach ciekawostki przedstawię sposoby na dotarcie do ukrytych znaczeń.

Po pierwsze możemy zliczyć wartości liczbowe wszystkich trzech kart. Weźmy przykład po lewej. Dodajemy do siebie wartości 12 + 4 + 2 = 18. Numer 18 ma karta Pies, a więc karty sumują się do karty 18 Pies. Wnosi to dodatkowe znaczenie do naszego rozkładu. Jeśli suma kart wyniesie więcej niż 36, wtedy mamy 2 sposoby na wybrnięcie z tego. Powiedzmy, że suma wyniosła 56. Możemy dodać do siebie 5 + 6 i w wyniku otrzymamy 11 Rózgi lub od tej sumy odejmujemy 36 tyle razy, aż otrzymamy 36 lub mniej, czyli 56 - 36 daje nam 20 Ogród. Wybór należy do nas, czasami decyduje o nim nasze doświadczenie, np. w moim przypadku o wiele bardziej sprawdza się drugi sposób z odejmowaniem wielokrotności 36 niż z sumowaniem.

Innym sposobem szukania ukrytych znaczeń jest sumowanie karty 1 z 2, następnie 2 z 3 i w końcu dwóch kart powstałych po zsumowaniu tych pierwszych. W praktyce wygląda to następująco. Weźmy ten sam przykład, co wyżej. Najpierw dodajemy do siebie 12 Ptaki + 4 Dom. Daje nam to 16 Gwiazdy. Następnie dodajemy 4 Dom + 2 Koniczyna. Otrzymujemy 6 Chmury. I w końcu sumujemy otrzymane 16 Gwiazdy + 6 Chmury i mamy 22 Drogi.
Sygnifikator
Sygnifikator jest to karta reprezentująca problem, o który pytamy. Jego użycie nie jest obligatoryjne, jeśli lubimy go używać, możemy to robić, jeśli nie, karty równie doskonale poradzą sobie bez niego (osobiści chyba jeszcze nigdy go nie używałem). Jak użyć sygnifikatora? Przed tasowaniem kart i ich rozłożeniem musimy zastanowić się jaki jest nasz problem. Jeśli np. pytamy o sprawy finansowe ich reprezentantem w talii Lenormand jest karta 34 Ryby. Wyciągamy zatem z talii tę kartę i kładziemy na stole w miejscu w rozkładzie, które przeznaczone jest na kartę sygnifikatora (np. w niżej przedstawionym rozkładzie 5 kart sygnifikator położylibyśmy na pozycji środkowej). Następnie wykonujemy rutynowe czynności, tzn. talię tasujemy (już bez karty sygnifikatora, która leży na stole), przekładamy i losujemy pozostałe karty potrzebne nam do rozkładu. W ten sposób w naszym rozkładzie mamy kartę symbolizującą nasz problem (sygnifikatora) oraz pozostałe, wylosowane karty.
Wybór sygnifikatora
Sygnifikatora wybieramy na podstawie naszego pytania. Problem reprezentowany przez nasze pytanie prawie zawsze ma swoje odzwierciedlenie w kartach. Jak skojarzymy problem z daną kartą zależy oczywiście od nas. Podaję jedynie możliwości:
- 29 Pani - jeśli rozkład dotyczy osoby, której wróżymy i jest to rozkład ogólny możemy na sygnifikatora wybrać kartę 29 Pani. Również jeśli karty stawiamy mężczyźnie, który pyta o swoją partnerkę, karta Pani będzie dobrym wyborem;
- 28 Pan - podobnie jak w przypadku karty Pani. Jeśli wróżymy mężczyźnie to będzie jego sygnifikator, jeśli kobiecie, która pyta o swojego partnera, również symbolizuje go karta Pana;
- 25 Pierścionek - jeśli pytamy o nasz związek;
- 24 Serce - jeśli pytamy o sprawy miłosne w ogóle;
- 35 Kotwica - jeśli pytamy o sprawy zawodowe, pracę;
- 34 Ryby - jeśli pytamy o sprawy finansowe, pieniądze;
- 3 Statek - jeśli pytamy o podróż;
- 4 Dom - jeśli pytamy o sprawy domowe, rodzinę;
- 5 Drzewo - jeśli pytamy o zdrowie;
- 18 Pies - jeśli pytamy o przyjaciela;
- 26 Książka - jeśli pytamy o sprawy związane z edukacją, nauką, szkołą;
- 27 List - jeśli pytamy o wiadomości;
Rozkład 5 kart, rozkład tygodniowy
To najbardziej uniwersalny rozkład, który potrafi odpowiedzieć właściwie na każde pytanie. Nie jest skomplikowany, liczba losowanych kart nie jest ani za mała, ani za duża. Możemy go również wykorzystać jako rozkład tygodniowy i sprawdzić, co przyniesie nam nowy tydzień. Po potasowaniu i przełożeniu losujemy 5 kart i rozkładamy je w rzędzie od lewej do prawej strony. Przykładowy rozkład:

Najczęściej taki rozkład interpretujemy następująco: najpierw patrzymy na kartę środkową, ona symbolizuje nasz problem, jest główną kartą w tym rozkładzie (jeśli używamy karty sygnifikatora możemy wcześniej go tu położyć, jeśli nie - karty same określa naszą sytuację). Następnie odczytujemy kombinację kart 1 + 2. Później kombinację kart 4 + 5. I na koniec odczytujemy odbicia lustrzane, czyli kartę 2 łączymy z 4 oraz kartę 1 łączymy z 5.
Innym sposobem na odczytanie tego rozkładu jest tworzenie historii, w której karty 1 i 2 mówią o przeszłości, karta 3 to teraźniejszość i karty 4 i 5 mówią o przyszłości. W takim wypadku odczytujemy wszystkie karty po kolei od lewej strony do prawej i układamy historię. Kartą pierwszą łączymy z drugą, drugą z trzecią, trzecią z czwartą i wreszcie czwartą z piątą. To jaki sposób odczytywania wybierzemy należy ustalić przed rozłożeniem kart. Pierwszy sposób wydaje mi się bardziej rozbudowany przez co możemy uzyskać więcej informacji.
Innym sposobem na odczytanie tego rozkładu jest tworzenie historii, w której karty 1 i 2 mówią o przeszłości, karta 3 to teraźniejszość i karty 4 i 5 mówią o przyszłości. W takim wypadku odczytujemy wszystkie karty po kolei od lewej strony do prawej i układamy historię. Kartą pierwszą łączymy z drugą, drugą z trzecią, trzecią z czwartą i wreszcie czwartą z piątą. To jaki sposób odczytywania wybierzemy należy ustalić przed rozłożeniem kart. Pierwszy sposób wydaje mi się bardziej rozbudowany przez co możemy uzyskać więcej informacji.
Rozkład Krzyż

Krzyż to rozkład bardzo ogólny i prosty. Może być zastosowany właściwie do każdego pytania. Składa się z dziesięciu kart (lub 9 jeśli przyjmiemy sygnifikatora), które układamy według podanego wzoru. Kolejność nie musi być taka jak proponuję tutaj. Widziałem, że inni bardzo różnie rozkładają karty w tym rozkładzie, także jak komu wygodniej :)
Ten rozkład składa się właściwie z 5 pozycji, ale jak widać na każdej pozycji leżą po dwie karty. To oczywiście wynika ze specyfiki kart Lenormand, które odczytujemy w parach. Pojedyncze karty oczywiście niosą znaczenie, ale dopiero w parze z inną kartą nabierają odpowiedniego sensu. Poszczególne pozycje mówią nam o:
1, 2 - głównym problemie. Te karty pokazują nam co jest najważniejsze w danym pytaniu, na co należy zwrócić uwagę, co jest sercem naszego problemu. W tym miejscu zamiast losowego wykładania kart można wybrać też sygnifikatora. Pytając na przykład o pracę możemy przed tasowaniem wyłożyć w tym miejscu kartę Kotwicy itd.
3, 4 - jedne źródła wskazują, że w tym miejscu leżą karty mówiące o tym, co możemy w danej sytuacji zrobić (1). Inne z kolei twierdzą, że nad tymi sprawami nie mamy kontroli (2). Podobnie podwójne znaczenie mają karty na pozycjach 5 i 6. Według mnie "to, co mogę zrobić" a "to, nad czym nie mam kontroli" się wyklucza. Skoro mogę coś zrobić, to znaczy, że mam nad tym kontrolę. Dlatego też wyjściem z tego jest ustalenie po prostu przed rozłożeniem kart czy wybieramy znaczenie 1 czy 2.
5, 6 - taka sama sytuacja jak wyżej. Te karty mówią o tym, czego nie należy robić (czego należy unikać) lub też o tym, nad czym mamy kontrolę. Jeśli ustaliliśmy sobie, że pozycje 3 i 4 mają znaczenie "to możesz zrobić", w tym miejscu powinniśmy trzymać się znaczenia "tego należy unikać".
7, 8 - te dwie karty mówią o przeszłości. Jak doszło do tego problemu, jakie jest jego źródło, co miało na to wpływ.
9, 10 - rezultat naszych działań, co się stanie jeśli zrobimy to, co sugerują karty 3 i 4, jaka jest przyszłość naszego problemu, czy zostanie on rozwiązany, czy może sprawy jeszcze bardziej się skomplikują.
Biorąc pod uwagę podwójne znaczenie kart na pozycjach 3, 4, 5 i 6, można powiedzieć, że mamy tu dwa różne rozkłady. Jeden, który będzie nam wskazywał, jakie działania powinniśmy podjąć w związku z problemem, a czego powinniśmy unikać (jeśli przyjmiemy znaczenie 1), drugi, który wskaże nam co się wydarzy, czy tego chcemy, czy nie i to, nad czym możemy zapanować, co jeszcze możemy zmienić (jeśli przyjmiemy znaczenie 2). Myślę, że to mały nietrudny rozkład, który z powodzeniem można zastosować do wielu pytań.
Ten rozkład składa się właściwie z 5 pozycji, ale jak widać na każdej pozycji leżą po dwie karty. To oczywiście wynika ze specyfiki kart Lenormand, które odczytujemy w parach. Pojedyncze karty oczywiście niosą znaczenie, ale dopiero w parze z inną kartą nabierają odpowiedniego sensu. Poszczególne pozycje mówią nam o:
1, 2 - głównym problemie. Te karty pokazują nam co jest najważniejsze w danym pytaniu, na co należy zwrócić uwagę, co jest sercem naszego problemu. W tym miejscu zamiast losowego wykładania kart można wybrać też sygnifikatora. Pytając na przykład o pracę możemy przed tasowaniem wyłożyć w tym miejscu kartę Kotwicy itd.
3, 4 - jedne źródła wskazują, że w tym miejscu leżą karty mówiące o tym, co możemy w danej sytuacji zrobić (1). Inne z kolei twierdzą, że nad tymi sprawami nie mamy kontroli (2). Podobnie podwójne znaczenie mają karty na pozycjach 5 i 6. Według mnie "to, co mogę zrobić" a "to, nad czym nie mam kontroli" się wyklucza. Skoro mogę coś zrobić, to znaczy, że mam nad tym kontrolę. Dlatego też wyjściem z tego jest ustalenie po prostu przed rozłożeniem kart czy wybieramy znaczenie 1 czy 2.
5, 6 - taka sama sytuacja jak wyżej. Te karty mówią o tym, czego nie należy robić (czego należy unikać) lub też o tym, nad czym mamy kontrolę. Jeśli ustaliliśmy sobie, że pozycje 3 i 4 mają znaczenie "to możesz zrobić", w tym miejscu powinniśmy trzymać się znaczenia "tego należy unikać".
7, 8 - te dwie karty mówią o przeszłości. Jak doszło do tego problemu, jakie jest jego źródło, co miało na to wpływ.
9, 10 - rezultat naszych działań, co się stanie jeśli zrobimy to, co sugerują karty 3 i 4, jaka jest przyszłość naszego problemu, czy zostanie on rozwiązany, czy może sprawy jeszcze bardziej się skomplikują.
Biorąc pod uwagę podwójne znaczenie kart na pozycjach 3, 4, 5 i 6, można powiedzieć, że mamy tu dwa różne rozkłady. Jeden, który będzie nam wskazywał, jakie działania powinniśmy podjąć w związku z problemem, a czego powinniśmy unikać (jeśli przyjmiemy znaczenie 1), drugi, który wskaże nam co się wydarzy, czy tego chcemy, czy nie i to, nad czym możemy zapanować, co jeszcze możemy zmienić (jeśli przyjmiemy znaczenie 2). Myślę, że to mały nietrudny rozkład, który z powodzeniem można zastosować do wielu pytań.
Piramida
To rozkład zaproponowany przez Ranę George w jej książce The Essential Lenormand. Szybki i prosty układ, który możemy dopasować do dziedzin, które nas interesują.

1. Na początku ustalamy o jakie dziedziny chcemy zapytać. Mogą to być zdrowie, partnerstwo, związek, umowa, praca, finanse, kariera, szkoła, nauka... cokolwiek. Musimy to jednak ustalić przed rozłożeniem kart. Jednocześnie wyznaczamy sobie, na których pozycjach będą leżały karty dotyczące danego obszaru tematycznego. W przykładzie po lewej widzimy, że chcemy zapytać o zdrowie, partnerstwo i finanse.
2. Zanim rozłożymy karty ustalamy też granice czasowe, o które chcemy zapytać. Na przykład chcemy, aby karty pokazały nam sytuację w tych trzech dziedzinach w najbliższym miesiącu.
3. Tasujemy karty, rozkładamy w wyznaczonych pozycjach i interpretujemy.
2. Zanim rozłożymy karty ustalamy też granice czasowe, o które chcemy zapytać. Na przykład chcemy, aby karty pokazały nam sytuację w tych trzech dziedzinach w najbliższym miesiącu.
3. Tasujemy karty, rozkładamy w wyznaczonych pozycjach i interpretujemy.
Decyzja
To również rozkład z książki Rany. Myślę, że jest bardzo przydatny, bo często mamy do podjęcia jakieś decyzję. Osobiście stosuję niemal identyczny rozkład na tego typu dylematy. Różnica jedynie polega na tym, że karty rozkładam poziomo, a nie pionowo. Ale sposób interpretacji jest taki sam. Bardzo przydatny rozkład.

1. Rozkład stosujemy, kiedy musimy podjąć decyzję, jakąkolwiek. Jeśli mamy dwie możliwości do wyboru, możemy zastosować ten układ i zobaczyć, która możliwość będzie dla nas korzystniejsza. Przed rozłożeniem kart ustalamy, która kolumna (lub rząd jeśli rozkładamy karty poziomo) dotyczy której możliwości.
2. Rozkładamy karty, po 3 na każdą alternatywę.
3. Sprawdzamy teraz jakie karty dominują w każdej z opcji: pozytywne, negatywne, czy neutralne. Jeśli widać ewidentną przewagę kart pozytywnych, ten wybór będzie lepszy. Opieramy zatem nasz odczyta na charakterze kart, a nie na ich znaczeniu.
4. Może się jednak zdarzyć, że np. i tu i tu będą same neutralne albo i tu i tu będzie jedna neutralna, jedna negatywna i jedna pozytywna. Wtedy musimy odnieść się do znaczeń kart i zobaczyć, który wybór, według naszego odczucia wydaje się być lepszy.
5. Osobiście oprócz sprawdzenia kart pozytywnych, negatywnych i neutralnych zawsze odczytuję też znaczenia kart, ponieważ daje to głębszy wgląd w daną alternatywę. Dodatkowo sumuję też karty z każdej z opcji i patrzę co wyszło. To też może pomóc w wyborze.
2. Rozkładamy karty, po 3 na każdą alternatywę.
3. Sprawdzamy teraz jakie karty dominują w każdej z opcji: pozytywne, negatywne, czy neutralne. Jeśli widać ewidentną przewagę kart pozytywnych, ten wybór będzie lepszy. Opieramy zatem nasz odczyta na charakterze kart, a nie na ich znaczeniu.
4. Może się jednak zdarzyć, że np. i tu i tu będą same neutralne albo i tu i tu będzie jedna neutralna, jedna negatywna i jedna pozytywna. Wtedy musimy odnieść się do znaczeń kart i zobaczyć, który wybór, według naszego odczucia wydaje się być lepszy.
5. Osobiście oprócz sprawdzenia kart pozytywnych, negatywnych i neutralnych zawsze odczytuję też znaczenia kart, ponieważ daje to głębszy wgląd w daną alternatywę. Dodatkowo sumuję też karty z każdej z opcji i patrzę co wyszło. To też może pomóc w wyborze.
Rozkłady bardziej skomplikowane
Rozkłady dzienne z 3 kart i rozkład 5 kartowy to uniwersalne, łatwe rozkłady, które odpowiedzą nam na każde pytanie. Istnieje oczywiście mnóstwo innych rozkładów, mniej i bardziej skomplikowanych, ale przedstawienie ich wszystkich nie ma chyba większego sensu. Natomiast są jeszcze dwa rozkłady, które na pewno warto poznać, bo mogą wzbogacić nasz warsztat. Jednym z takich rozkładów jest kwadrat złożony z 9 kart opisany TUTAJ. Innym jest rozkład Wielkiej Tablicy opisany TUTAJ. Ten ostatni jest najbardziej skomplikowanym rozkładem, jednak warto się z nim zapoznać. To standardowy rozkład dla kart Lenormand, w którym wykładane są wszystkie karty. Rozkład ten jest dość trudny w interpretacji ze względu na ilość kart i wielość możliwości interpretacyjnych, jednak Wielka Tablica odpowiada właściwie na wszystkie pytania w każdej sferze naszego życia.