36 kart
Talia kart Lenormand składa się z 36 kart (nie mówimy tu o talii astromitologicznej z 52 kartami). Każda z kart ma przyporządkowany numer oraz jedną z kart klasycznych, na przykład karta Koniczyna ma numer 2 i uzupełniona jest 6 karo. Są talie, które nie mają dołączonych kart klasycznych (na przykład karty Lenormand Oracle wydawnictwa Lo Scarabeo). Osoba kupująca nową talię może zatem wybierać. Jedni wolą widzieć karty klasyczne i czerpią z nich dodatkowe informacje, innym na tym nie zależy i na karty klasyczne nie zwracają uwagi. Wybór należy do nas. Osobiście nie przykładam wielkiej wagi do kart klasycznych, a skupiam się bardziej na znaczeniu jakie niesie sama karta Lenormand. Czasami jednak karty klasyczne okazują się pomocne, wprowadzają nowe znaczenie. Mogą pomagać, ale też wprowadzać w błąd, o czym piszę w zakładce znaczenia kart.
Kierunki na kartach
To, jaką talię wybierzemy dla siebie zależy tylko i wyłącznie od nas. Niektóre talie od razu przyciągają nasz wzrok, inne są wręcz odpychające. Jedne mają delikatne, jasne, pastelowe kolory, inne wręcz wybuchają energią barw. Do wyboru jest sporo talii i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej o taliach w zakładce talie. To, co ważne w późniejszym czytaniu, to trzymanie się kierunków. Co to oznacza? Są pewne karty, w których ważny jest kierunek, w którym zwrócona jest osoba lub rzecz na karcie. Przykładem niech będzie karta Chmury. Poniżej kilka jej wizerunków z różnych talii:
Jak widzimy na niektórych kartach wyraźnie można zauważyć, że jasne chmury są po lewej stronie (1, 3, 5, 6, 9). Na innych po lewej są ciemne chmury (4). Są też takie, gdzie właściwie nie widać po której stronie są ciemne, a po której jasne (2, 7, 8). W przypadku Chmur możemy wnioskować, nad jaką inną kartę nadciągają ciemne chmury, czyli z czym będzie problem, co chmury zakryją, gdzie będzie zamieszanie. I odwrotnie, możemy zobaczyć (jeśli sąsiadująca karta będzie stała po jasnej stronie Chmury), od czego problemy odchodzą, co się przejaśnia, jakie sprawy znajdą rozwiązanie. Inne karty, w których ważny jest kierunek to np. Myszy. Mogą one podgryzać kartę z lewej strony lub z prawej strony (zobaczymy co stracimy, zgubimy, co nas martwi). Bez względu na to jaką talię wybierzemy, musimy trzymać się kierunków w danej talii.
Wybierzmy tradycję
O różnych tradycjach piszę więcej w znaczeniach kart. Niektóre karty różnią się znaczeniem w zależności od przyjętej tradycji. Na przykład Lis w tradycji francuskiej symbolizuje pracę, w niemieckiej zaś przebiegłość i fałsz. Z kolei praca w tradycji niemieckiej to Kotwica, która w tradycji francuskiej jest symbolem wytrwałości i stawiania długoterminowych celów. Tak jak przy kierunkach na kartach i tutaj najważniejsze jest to, aby trzymać się jednej tradycji. Jest to ważne z tego względu, że wielość znaczeń pochodzących z różnych systemów sprawi, że wszystko stanie się zbyt skomplikowane, a wręcz nie będzie miało sensu. To jaką tradycję wybierzemy zależy oczywiście od nas, od tego jak czujemy daną kartę. Jeśli np. Lis kojarzy nam się z fałszem i przebiegłością, być może tradycja niemiecka będzie nam bliższa. A może Lis to dla nas symbol przetrwania, Lis żeby przeżyć musi ciągle węszyć, szukać jedzenia aby przetrwać (czyli musi ciągle pracować) i może taka, francuska symbolika przemawia do nas bardziej. Wybór zależy od nas.
Czytanie kart
Karty Lenormand w porównaniu z kartami Tarota są bardziej przyziemne, dosłowne, proste w takim sensie, że nie ma w nich takiego przepełnienia symboliką jak w Tarocie. Wizerunki na kartach przedstawiają konkretne elementy i bez względu na to jak są przedstawione mają konkretne znaczenie. W Tarocie istotne są symbole, mnóstwo symboli, kolory, wzory na ubraniu, przedmioty, znaki, kierunki patrzenia itd. natomiast karty Lenormand mogłyby właściwie pozostawać czystymi kartonikami z napisem, nazwą danej karty. Tu nie jest ważne to, że namalowana koniczyna jest zielona. Równie dobrze mogłaby być fioletowa. Nieważne jest to, czy na Drzewie są owoce, czy ich nie ma, czy drzewo jest potężnym dębem, czy zwiewną brzozą. W tych kartach najważniejsze jest symboliczne znaczenie tego, co karta przedstawia. Jeśli mamy Pierścionek, mówimy o ślubie, jeśli mamy List, mówimy o wiadomościach, jeśli mamy Ptaki, mówimy o rozmowach itd.
Łączenie w pary
Wydawałoby się, że taki brak dodatkowej symboliki sprawia, że karty Lenormand są bardziej ubogie w swej wymowie. Nic bardziej mylnego. Te karty są niezwykłym narzędziem, które potrafi pokazać, czasami bardzo dosłownie i dosadnie konkretne sytuacje. To, co odróżnia je od kart Tarota to również sposób ich odczytywania. Każda karta, chociaż posiada swoje znaczenie, musi być odczytywana w parze z inną kartą. Jest to bardzo ważne i na tym opiera się cała filozofia czytania kart Lenormand. Parowanie jest podstawową techniką odczytu.
Kolejność kart
Chyba najistotniejszą sprawą przy próbie odczytywania kart i ich interpretacji jest kolejność kart. Ogromne znaczenie ma to, czy dana karta stoi przed, czy za inną kartą, ponieważ znaczenie takiej kombinacji może być diametralnie różne. Jedną z podstawowych technik odczytywania par jest wyobrażenie sobie pierwszej karty jako rzeczownika, zaś drugiej jako przymiotnika opisującego dany rzeczownik (lub inaczej: pierwsza karta jako sytuacja, druga jako skutek). Generalna zasada jest taka, że druga karta opisuje pierwszą, daje nam szerszy kontekst. Oto przykład:

Trumna + Pies
Najpierw przyjmijmy podstawowe znaczenie tych kart. Trumna symbolizuje chorobę lub koniec czegoś, natomiast Pies jest reprezentantem naszego przyjaciela lub przyjaźni w ogóle. Teraz przystępujemy do próby odczytania tych kart. Trumna jest chorobą. Pies to przyjaciel. A zatem możemy powiedzieć, że jest to choroba naszego przyjaciela. Druga karta wprowadza nam więcej informacji na temat pierwszej.
Najpierw przyjmijmy podstawowe znaczenie tych kart. Trumna symbolizuje chorobę lub koniec czegoś, natomiast Pies jest reprezentantem naszego przyjaciela lub przyjaźni w ogóle. Teraz przystępujemy do próby odczytania tych kart. Trumna jest chorobą. Pies to przyjaciel. A zatem możemy powiedzieć, że jest to choroba naszego przyjaciela. Druga karta wprowadza nam więcej informacji na temat pierwszej.

Pies + Trumna
Teraz sytuacja jest odwrotna. Najpierw mamy Psa, a później Trumnę. Możemy więc powiedzieć, że przyjaźń (Pies) się kończy (Trumna). Tak na dobrą sprawę taką kombinację możemy również odczytać jako: przyjaciel (Pies) jaki? - chory (Trumna). Więc znaczenie będzie takie jak pierwszego układu. Interpretacja zależy od kontekstu, od kart sąsiadujących, od naszego doświadczenia. Możemy jednak przyjąć, że w pierwszej i drugiej kombinacji coś niedobrego dzieje się z naszym przyjacielem.
Teraz sytuacja jest odwrotna. Najpierw mamy Psa, a później Trumnę. Możemy więc powiedzieć, że przyjaźń (Pies) się kończy (Trumna). Tak na dobrą sprawę taką kombinację możemy również odczytać jako: przyjaciel (Pies) jaki? - chory (Trumna). Więc znaczenie będzie takie jak pierwszego układu. Interpretacja zależy od kontekstu, od kart sąsiadujących, od naszego doświadczenia. Możemy jednak przyjąć, że w pierwszej i drugiej kombinacji coś niedobrego dzieje się z naszym przyjacielem.
Opowiadanie historii
Innym sposobem odczytywania kart jest opowiadanie historii, karta po karcie. Dobry przykład takiego sposobu podaje na swoim blogu Andy Boroveshengra. Przyjrzyjmy się jak to działa i postarajmy się odczytać poniższą historię:
Mężczyzna (Pan) otrzymuje list, wiadomość (List). Ta wiadomość to zaproszenie (List + Kwiaty - zaproszenie). Zaproszenie pochodzi od jego przyjaciela lub przyjaciółki (Pies). Przyjaciel lub przyjaciółka jest w podróży lub mieszka daleko (Statek).
Karty dnia, rozkłady
Najlepszym sposobem na zapoznanie się z kartami jest oczywiście praktyka. Jeśli nie mamy możliwości stawiania kart innym osobom, możemy ćwiczyć sami. Bardzo dobrym sposobem jest prowadzenie dziennika i losowanie karty dnia. Można również pobrać szablon do kart dziennych dostępny w zakładce do pobrania. Jest kilka sposobów na rozkłady dzienne, o czym więcej w zakładce rozkłady. Własne doświadczenie jest niezbędnym i najlepszym nauczycielem. Bywają sytuacje, w których karty w sposób bardzo dosłowny mówią nam o pewnych sytuacjach i chociaż szukamy ukrytego znaczenia, to to najprostsze jest niezauważalne. Warto zapisywać sobie nasze rozkłady, przemyślenia dotyczące kart, szczególnie ich połączeń. Im więcej praktyki, tym łatwiej będzie nam interpretować karty.
Notatnik
Na koniec chciałbym serdecznie polecić prowadzenie notatnika. Jest to świetny sposób na poznanie talii, na gromadzenie wielu informacji z naszego (i nie tylko) doświadczenia, które pozwolą nam lepiej współpracować z kartami. Notatnik jest naszą skarbnicą wiedzy, możemy w nim umieszczać wszystkie przemyślenia na temat kart, ich kombinacji, rozkładów, tego jak rozkłady sprawdziły się w życiu. Sam notatnik może być w formie elektronicznej, chociaż osobiście polecam zwykły, papierowy, w którym możemy sobie rysować, zabrać ze sobą gdzie tylko chcemy i w każdej wolnej chwili do niego zajrzeć.
Organizacja notatnika
To jak zorganizujemy nasz notatnik i co w nim będziemy notować zależy oczywiście tylko i wyłącznie od nas. Poniżej lista rzeczy, które w naszym notatniku mogą się znaleźć:
4) Notujmy wszystko, co nam się przyda. Zapiszmy sobie ulubione rozkłady, informacje na temat technik czytania (parowanie, odbicia itp.), informacje dotyczące uzupełniających kart klasycznych. Cokolwiek, co pomoże nam lepiej poznać karty, jest warte zaistnienia w naszym notatniku. Oprócz naszego doświadczenia (które jest najważniejsze!), mamy do dyspozycji książki, strony internetowe, blogi, grupy, fora itd. związane z kartami Lenormand. Często w takich miejscach, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, pojawiają się niesamowite informacje, które również warto sobie zanotować. Każda wiedza jest cenna.
- rozkłady dzienne - chyba podstawowa funkcja takiego notatnika, który staje się naszym dziennikiem. Możemy w nim zapisywać wylosowane karty dzienne. Oprócz zapisania samych kart, notujemy też datę i godzinę (według uznania). Opcjonalnie również pogodę, ponieważ czasami to właśnie ją opisują karty. Następnie spisujemy nasze przemyślenia dotyczące wyciągniętych kart, co mogą mówić, jak będzie wyglądał dzień, co może się wydarzyć. Notujemy wszystko, co przychodzi nam do głowy. Przed snem zaglądamy ponownie do naszego wpisu i patrzymy, czy to, co przewidywaliśmy rano faktycznie się wydarzyło, co karty pokazały, jak opisały dany dzień, na co zwróciły uwagę. Zapisujemy spostrzeżenia, może jakaś sytuacja w ciągu dnia była dobrze symbolizowana przez karty wyciągnięte rano, ale o tym nie pomyśleliśmy? Warto wszystko zanotować. W ten sposób zyskujemy ogromne doświadczenie i bardzo szybko uczymy się kart.
- Oprócz rozkładów dziennych możemy robić sobie po prostu notatki dotyczące danej karty. Możemy przeznaczyć np. jedną stronę na jedną kartę i na tej stronie spisywać wszystko, co kojarzy nam się z kartą, znaczenia danej karty znalezione w różnych źródłach. Niech to będzie nasza osobista biblioteka wiedzy. Kiedy coś nam się przypomni, albo wpadniemy na nowe skojarzenie, w każdej chwili możemy je dopisać. Warto przy danej karcie myśleć o niej na różne sposoby, na przykład:
- jak dana karta opisałaby czyjeś zdrowie?
- jakimi przymiotnikami opisalibyśmy czyjąś osobowość jeśli wylosowalibyśmy daną kartę?
- jak opisalibyśmy przy jej pomocy wygląd fizyczny?
- jak opisalibyśmy sytuację w związku?
- jakie słowa kluczowe kojarzą nam się z daną kartą?
- z jakim czasem kojarzy nam się karta?
I tak dalej. Zanotujmy też wydźwięk karty, czy jest pozytywna, negatywna, czy neutralna.
4) Notujmy wszystko, co nam się przyda. Zapiszmy sobie ulubione rozkłady, informacje na temat technik czytania (parowanie, odbicia itp.), informacje dotyczące uzupełniających kart klasycznych. Cokolwiek, co pomoże nam lepiej poznać karty, jest warte zaistnienia w naszym notatniku. Oprócz naszego doświadczenia (które jest najważniejsze!), mamy do dyspozycji książki, strony internetowe, blogi, grupy, fora itd. związane z kartami Lenormand. Często w takich miejscach, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, pojawiają się niesamowite informacje, które również warto sobie zanotować. Każda wiedza jest cenna.